Strona www
Trener Personalny Sebastian Mrugała

Czym jest siła ?

27/10/2023 14:35

Dziś trochę o mięśniach i ich sile. Powiem trochę szerzej jak to działa

Co to jest siła mięśniowa : to cecha charakteryzująca możliwości układu ruchu, definiowana jako:

Zdolność do pokonywania oporu zewnętrznego lub przeciwdziałania mu kosztem wysiłku mięśniowego lub jest to wypadkowy moment sił rozwijany przez mięsień lub grupy mięśniowe w pojedynczym i maksymalnym skurczu izometrycznym.

Odpowiedzialne są za to włókna szybko i wolno kurczliwe. W zależności od uwarunkowań genetycznych oraz grupy mięśniowej, którą analizujemy udział procentowy tych dwu rodzajów tkanki może znacząco się różnić ale też  rodzaj energii którą czerpią do pracy do pracy aż do sposobów w jaki można je rozwijać. 

 

 Włókna szybko kurczliwe odpowiedzialne są za wykonywanie szybkiej, dynamicznej pracy mięśni takiej jak na przykład sprinty, dynamiczne wymachy czy rwania oraz uderzenia w sportach walki. Włókna te są w stanie wykonywać szybkie skurcze i generować szybkość podczas poruszania daną grupą mięśniową, jednak są stosunkowo mało odporne na zmęczenie i szybko ulegają wyczerpaniu. Włókna wolno kurczliwe z kolei są to tkanki odpowiedzialne za wykonywanie ciężkiej, jednak wolniejszej, jednostajnej pracy mięśni. Ten typ włókien aktywowany jest przy różnego rodzaju sportach wytrzymałościowych, takich jak bieganie długodystansowe i typowo siłowych, takich jak statyczne podnoszenie ciężarów. Włókna te są znacznie bardziej odporne na zmęczenie niż włókna szybko kurczliwe. Tak więc podczas krótkiego wysiłku większą role odgrywają włókna szybko kurczliwe które odpowiedzialne są za maksymalną siłę mięśnia, natomiast włókna wolno kurczliwe pozwalają na znacznie dłużysz wysiłek ale o mniejszej intensywności.  Tak więc sprinter nie będzie w stanie wytrzymać dystansu maratończyka w biegu długo dystansowym z racji lepiej rozwiniętych włókien szybko kurczliwych, analogicznie ta reguła działa  w drugą stronę maratończyk nie będzie w stanie wygenerować takiej samej siły a co za tym idzie prędkości jak sprinter.Teraz odrobinę o źródłach energii przy długotrwałym wysiłku jak i przy krótkim.Istnieją różnie źródła energii:Trifosforan kreatyny (ATP) oraz Fosforan kreatyny (Pcr)- są odpowiedzialne za krótkotrwały wysiłek o bardzo duże intensywności, według badań naukowców zasoby tych związków w organizmie człowieka pozwalają na osiągnięcie maksymalnej mocy pomiędzy 4-6 sekundą oraz na wykorzystywanie jej przez 20-25 s po tym czasie rezerwy tych związków zostają wyczerpane.Glikogen mięśniowy -jest formą zapasową dla węglowodanów tworzoną z cząsteczek glukozy. Glikogen może zostać sporzydkowany szybko w cele wytworzenia ATP   do intensywnego wysiłku lub wolniej do wysiłku długotrwałego,Glikoliza tlenowa lub beztlenowa- w zależności od wysiłku tlenowa wykorzystywana jest przy długotrwałym wysiłku natomiast beztlenowa w wysiłkach pośrednich pomiędzy 20 sekund a 2 minuty i pożytkowaniu w tym czasie cukrów zawartych w mięśniach . 

 

Podsumowując przy krótkiej pracy do 25 sekundy korzystamy z zasobów Trifosforanu kreatyny (ATP) później pomiędzy 20 sekundą -2 minutą korzystamy z glikolizy beztlenowa po 2 minucie korzystamy już z utleniania zasobów energetycznych czyli z glikogen, glukoza, tłuszcze, białka. Oczywiście jest to bardzo duże uproszczenie wszystkich zmian zachodzących w ludzkim organizmie ale są to najbardziej istotne informacje dotyczące pracy mięśni z pewności w kolejnych artykułach będę głębiej poruszał tą tematykę.

Zapisz się na konsultację

Trwa ładowanie strony prosimy czekać...